Кожний громадянин має право працювати та отримувати за свою працю заробітну плату, не меншу від визначеної чинним законодавством, оскільки на розрахунок майбутньої пенсії впливає величина страхового стажу і розмір заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України.
Якщо місячна заробітна плата нарахована не менше встановленого мінімального рівня та з неї сплачено єдиний соціальний внесок, тоді такий місяць зараховується у страховий стаж в повному обсязі, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В іншому випадку, коли сума нарахованої зарплати менша мінімальної, то страховий стаж обчислюється пропорційно сплаченим внескам.
Установи, організації, підприємства та суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані проводити виплату заробітної плати, дотримуючись законів, та нести відповідальність за ухилення від сплати податків та порушення норм законодавства щодо нарахування і виплати винагороди за працю. Деякі роботодавці, ігноруючи свої обов'язки щодо виплати гарантованого рівня мінімальної заробітної плати, уникають зайвих витрат та видають своїм працівникам зарплату в "конвертах". Робота без оформлення трудових відносин та офіційної винагороди за працю не дає відчути найманому працівнику себе соціально захищеним.
Сьогодні актуальність легальної заробітної плати перебуває на високому рівні, тому що це дозволяє збільшити надходження до бюджетів усіх рівнів, в першу чергу, до Пенсійного фонду України, надає соціальні гарантії для працівників - майбутніх пенсіонерів. Немає офіційної зарплати - немає страхового стажу, відповідно пенсії за віком, права на відпустку, на
виплату лікарняних, допомоги по безробіттю. А також можуть звільнити у будь-який час, без жодних компенсацій.
Найбільша проблема по легалізації заробітної плати у суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб. Працевлаштовуючись на роботу до приватного підприємця, необхідно укласти з ним трудову угоду та переконатися, чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок. Кожний місяць до управління Пенсійного фонду України надходить список страхувальників, які виплату заробітної плати проводять менше встановленого мінімуму. Спеціалісти управління, опрацьовуючи їх, виявляють роботодавців, що фактично недоплачують зарплату, а відповідно страхові внески. Результати передаються до контролюючих органів та органів виконавчої влади для усунення порушень законодавства зі сторони роботодавця.