ukhybezh-CNzh-TWnleneoetkadeitlvltnopl

 

Площа старостату – 34,858 км2.
Населення - 1714 осіб.

Адреса старостату:
вул. Промислова,3
смт. Полянка
Баранівського району
Житомирської області
12742
Тел.: (04144)78-7-34
е-mail: Polyanca@ukr/net

Селище міського типу Полянка - центр Полянківського старостинського округу. Розташоване по обидва боки річки Гнилушки, притоки Случі, за 5 км від Баранівки та за 20 км від залізничної станції Миропіль.
   Перша писемна згадка про Полянку датується 1793 роком. Селище засноване власником всього Чорторийського імення (Чорторийського ключа) Карлом Йосиповичем Прушинським. Чорторийський ключ йому дістався в спадщину від матері Францішки. Після смерті Карла землі успадкувала його дочка Антоніна Яловецька. У 1870-х роках село Полянка й навколишні землі були продані російському генералу Віктору Ніжинському. Після смерті Віктора Полянківське помістя успадкував його син Володимир, який був власником до 1918 року. Маєток Ніжинських знаходився в мальовничому місці перед парком.
   У кінці 1800-х років у Полянці побудовано цегельню, яка проіснувала до 1905 року.
   У 1903 році на місці спаленої смоловарні баранівського єврея Дормана розпочато будівництво заводу службовцем Баранівського фарфорового заводу Антоном Сіцінським, який викупив землі у поміщика Ніжинського. Узявши позику в купця Ставніцера, Сіцінський із другом Пухільським продовжували будівництво. Гроші швидко закінчились, завод був недобудований, а борги віддавати не було чим. Тоді Сіцінський передає недобудоване підприємство купцю. Ставніцер спільно із Майн Ароном Вольфовичем добудували підприємство і з 1906 року воно запрацювало.
   Сільська рада в Полянці створена у 1922 році. Перший голова - Сілєнський. У 1925 році в Полянці відкрито польську 4-класну школу, а у 1933 році на місці маєтку генерала Ніжинського побудовано українську семирічну школу.
2 колгоспи організовано в 1932 році. Один із них через два роки переселили в Кіровоградську область. У селі та на його околицях існували артіль по лозоплетінню, торфодобувна артіль, звірогосподарство. Пізніше з'явився кам’яний кар’єр, який належав заводу.
   У 1906 році розпочалось будівництво заводу, що виготовляв гончарні вироби та цеглу, використовуючи місцеву сировину. На сьогодні підприємство ТОВ «Полянківська кераміка» знаходиться у приватній власності І. Є. Андрєєва. Завод виготовляє електрофарфорові вироби.
  На фронтах Другої світової війни загинуло 24 полянківці. Жителі селища допомагали партизанським загонам Старченка, Малікова, ім.Щорса. У центрі селища зведено пам’ятний знак односельчанам, які загинули на фронтах Другої світової війни та братську могилу.
   У 90-х роках ХХ сторіччя місцеву бригаду №4 колгоспу «Прапор Жовтня» було розформовано і розпайовано. У результаті цього створено ПСП «Берізка».
   У Полянці народилися: професор, доктор історичних наук В.С.Сідак, композитор В.Є.Краєвський, професор, доктор історичних наук А. П. Каліновський, голова Наглядової ради Інституту світової політики, співзасновник ТОВ«Українські медійні системи» В.П.Шлінчак, президент Благодійного фонду «Християнська освіта», народний депутат України 6-го скликання Марущенко В. С.

Будисько – село, що входить до складу Полянківського старостату, розташоване за 13 км. від м.Баранівка, за 20 км. від залізничної станції Миропіль. Назва села походить від слова «буда». Так у давнину називалися поташні заводи, які виробляли поташ (вуглекислий калій), що застосовувався для виробництва скла та мила.

На території Полянківського старостату функціонує Полянківська ЗОШ І-ІІІ ступенів(188 учнів), дошкільний навчальний заклад «Ялинка» (75 дітей), амбулаторія загальної практики сімейної медицини, Будинок культури, музей українського побуту, Римо-католицька церква «Святої Марії Магдалини» (500 парафіян), приватні торгові заклади.
При місцевому Будинку культури працює аматорський колектив «Поляночка».
Кожну передостанню неділю серпня в селищі відзначають День селища. Також традиційно проводяться різдвяні свята, новорічний карнавал, 8 Березня, Івана Купала, День людей похилого віку та ін.
   


Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com